Echo Darłowa
Wieczór autorski z Markiem Krajewskim
Pierwszy raz w Darłowie byłem w czasie stanu wojennego w 1982 roku, gdy miałem 16 lat wyznał znany literat Marek Krajewski – autor sześciu książek kryminalnych. Z Dąbek gdzie z kolegą rozbiliśmy namiot, musieliśmy iść na piechotę do Darłowa, aby zameldować się w Urzędzie Miasta. Taki obowiązek mieli wszyscy, którzy przebywali w strefie nadgranicznej. Mam nawet zdjęcie z tego okresu zrobione na moście nad rzeką Grabową. Do tego miasta czuję wielki sentyment. Moja żona Małgorzata z domu Skoczek pochodzi z Darłowa. Tu mieszkała do 15 roku życia. W Darłowie mamy rodzinę i chętnie tu przyjeżdżamy kontynuował swą wypowiedź pisarz Marek Krajewski podczas spotkania autorskiego w hotelu „Apollo” w Darłówku.
Doktor habilitowany Marek Krajewski (urodzony 4 września 1966 r.) jest wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego i jako polski filolog klasyczny specjalizuje się w zakresie językoznawstwa łacińskiego. Obok działalności naukowej zajmuje się pisaniem fascynujących kryminałów. W swoim dorobku literackim ma następujące książki: Śmierć w Breslau (1999), Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), Festung Breslau (2006). Kolejny kryminał – thriller o niepublikowanym na razie tytule ukaże się w październiku br. Akcje jego powieści rozgrywają się w okresie międzywojennym głównie w Breslau (Wrocławiu). Marek Krajewski napisał serię kryminalną, w której jego bohater Eberhard Mock – radca kryminalny wrocławskiej policji tropi morderców i przy tej okazji przeżywa dziesiątki przygód. Pisarz dba o realia, klimat przedwojennych wrocławskich zaułków, szczegóły akcji i precyzję dialogów. Autor jest laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2005, Nagrody Księgarzy „Witryna” za najlepszą książkę 2005 roku oraz Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej roku 2003. Książki Marka Krajewskiego są tłumaczone na takie języki jak: niemiecki, holenderski, hiszpański, rosyjski, litewski, angielski i inne. Jeden z czołowych europejskich reżyserów zamierza nakręcić film oparty na motywach jego powieści kryminalnych.
W powieści p.t. „Widma w mieście Breslau” pewien fragment akcji dzieje się w Darłówku w okresie osiemnastu dni września w 1919 roku. Detektyw Eberhard Mock wraz ze swą kochanką Eriką w Domu Zdrojowym Fridrichbad, w Darłówku, w wygodnym hotelowym łóżku przeżywa drugą młodość. Tu poznaje żywioł morski, plażę, restauracyjki i klimat jesiennego kurortu. Właśnie ten fragment swej powieści odczytał wspaniałym radiowym głosem autor na spotkaniu z czytelnikami, które miało miejsce w tym samym hotelu (Domu Kąpielowym), gdzie działa się akcja ksiązki również we wrześniu lecz 88 lat później.
Spotkanie z Markiem Krajewskim jest pierwszym z cyklu spotkań jakie będą się odbywać w ramach wydarzeń kulturalnych Klubu Apollina w hotelu „Apollo” w Darłówku. Klub ten przyjął za swego patrona mitycznego Apolla, uważanego za boga piękna, światła, życia, śmierci, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku oraz patrona sztuki i poezji. W Klubie Apollina będą się odbywać spotkania z wybitnymi przedstawicielami sztuki, kultury, ludźmi polityki, dziennikarzami, aktorami.
W drugiej części wieczoru wystąpili artyści Mazowieckiego Teatru Muzycznego - Operetki Warszawa: Barbara Malve, Jan Gostkiewicz i Antoni Czajkowski. Organizatorami spotkania z Markiem Krajewskim było miasto Darłowo i właściciele hotelu „Apollo”.
L.W.
Darłowo, ED 9/2007